web analytics
Najlepsze oszczędnościowe konta bankowe 2017
Najlepsze konta bankowe

Najlepsze konta bankowe

Konto oszczędnościowe jest tego rodzaju produktem bankowym, który ma na celu pomnożenie posiadanych przez klienta środków finansowych. Charakteryzuje się on głównie zmienną stopą procentową, ale także możliwością wypłacenia środków gromadzonych na rachunku w każdej chwili, bez utraty zdobytych odsetek. Otworzenie rachunku oszczędnościowego wiąże się również z podpisaniem umowy pomiędzy kontrahentem, a wybranym bankiem.

 • Różnice pomiędzy zwykłym kontem bankowym, a kontem oszczędnościowym

  W pierwszej chwili nie widać żadnych różnic pomiędzy tymi dwoma produktami oferowanymi przez banki, jednak jeśli przyjrzy się dokładniej, można zobaczyć pewne rozbieżności pomiędzy nimi. Co prawda oba konta posiadają swój własny numer i można zarówno z pierwszego, jak i drugiego dokonywać przelewów, jednak pobierane prowizje za te przelewy przez bank w przypadku rachunków oszczędnościowych są tak wysokie, że można na tym dużo stracić. Dlatego dobrze jest posiadać oba rachunki w jednym banku i w razie potrzeby raz na jakiś czas przelewać pieniądze z oszczędnościowego na ROR. Wniosek z tego jest taki, że jeśli już zakładamy konto oszczędnościowe, to najlepiej jak jest one przeznaczone tylko i wyłącznie do pomnożenia posiadanych środków pieniężnych. Kolejną różnicą jest dużo wyższe oprocentowanie dla oszczędnościowych rachunków bankowych, dlatego każdy kto posiada wolne środki powinien je tam lokować, bo lepiej mieć więcej, aniżeli mniej.

 • Dlaczego warto otwierać rachunki oszczędnościowe?
  1. Najważniejszym pozytywnym aspektem jest niewątpliwie możliwość pomnożenia posiadanych środków. Jeśli jest możliwość posiadania większej ilości pieniędzy niż do tej pory, to warto z tego skorzystać, szczególnie, że otworzenie konta oszczędnościowego w banku jest zadaniem bardzo prostym. W dzisiejszych czasach tą czynność można zrobić nawet nie wychodząc z domu, za pomocą Internetu.

  2. Większe korzyści, aniżeli z posiadania zwykłego rachunku oszczędnościowo- rozliczeniowego. Warto w takim bądź razie mieć oba konta, jedno do dokonywania płatności, drugie do gromadzenia wolnych środków i pomnażania ich.

  3. Podpisując umowę nie ma konieczności określenia czasu, do którego klient będzie miał środki na tym koncie. Ważne jest również to, że może wpłacać oraz wypłacać pieniądze w każdym momencie.

  4. Możliwość wyboru częstotliwości kapitalizacji odsetek Im jest ona częstsza tym korzystniejsza, bowiem odsetki dodawane są częściej, w związku z czym jest ich również więcej. Najlepiej korzystać z kapitalizacji codziennej, miesięcznej bądź kwartalnej - roczna jest już mniej opłacalna.

  5. Rachunek oszczędnościowy może dawać kontrahentowi także poczucie bezpieczeństwa. Dzieje się tak, gdyż przelanie pieniędzy na dowolne konto, a także wypłacenie funduszy kartą nie jest możliwe. Jedynym sposobem jest przelanie środków na swój własny rachunek oszczędnościowo - rozliczeniowy, po czym dopiero możliwe jest wypłacenie pieniędzy.

  6. Brak jakichkolwiek strat dla osoby lokującej oszczędności na koncie, może ona jedynie zyskać.

  7. Kiedy natychmiast potrzebne są środki pieniężne, można je wypłacić bez obawy utraty zyskanych już odsetek.

 • Wybierając konto oszczędnościowe należy uważać na kilka czynników
  1. Często w ofertach banków odnaleźć można takie, które proponują bezpłatne konta oszczędnościowe. Nikogo to nie dziwi, w końcu tego rodzaju produkty mają przynieść zyski, a nie straty, jednak pamiętać należy, że otworzenie rachunku oszczędnościowego może wiązać się ze skorzystaniem z innego produktu, który występuje w ofercie banku i zazwyczaj jest to zwykły rachunek oszczędnościowo - rozliczeniowy. Nadal wygląda to ciekawie, jednak haczykiem może być konieczność ponoszenia wysokich opłat związanych z prowadzeniem właśnie tego rachunku.

  2. Decydując się na założenie konta oszczędnościowego warto zapoznać się również z rzeczywistym oprocentowaniem. Zdarzyć się może tak, że atrakcyjna stopa procentowa zaczyna być naliczana od konkretnej sumy, a do tej wartości jest ona znacznie niższa. Wysokość oprocentowania ma również znaczenie, dlatego że mimo, iż ta forma ma przynieść zyski dla klienta, to pamiętać należy, że od zysku należy zapłacić „podatek Belki”, który wynosi aż 19%, w związku z czym trzeba szukać jak najwyższego oprocentowania, by jak najwięcej zyskać.

 • Rankingi kont oszczędnościowych

  Istnieje kilka ważnych elementów, na które zwraca się uwagę w przypadku tworzenia rankingów bądź porównań rachunków oszczędnościowych. Wśród nich zdecydowanie należy wyróżnić:

  • Oprocentowanie - im wyższe, tym większy zysk;

  • kapitalizacja odsetek - podobnie jak w przypadku oprocentowania, im odbywa się ona częściej, tym klient więcej może uzyskać;

  • dodatkowe opłaty m.in. za wypłatę środków z konta oszczędnościowego; koszt wykonywania przelewów z rachunku.

 • Dlaczego konta oszczędnościowe okazały się lepsze od lokat?

  Niewątpliwie czynnikiem, który zachęca bardziej do rachunków oszczędnościowych, aniżeli do lokat jest może nie wyższe, ale podobne oprocentowanie, a także swobodny dostęp do swoich oszczędności, czyli możliwość skorzystania z nich w każdej chwili, bez utraty tego co już się zyskało. Znaczenie co dla niektórych osób z pewnością ma również możliwość dopłaty środków pieniężnych do konta, w związku z czym od wyższej kwoty będą naliczane odsetki - w przypadku lokaty takiej możliwości nie ma. Mniej pozytywną różnicą może okazać się zmienne oprocentowanie. Dobrze jest kiedy stopa procentowa zmienia się na wyższą, gorzej kiedy spada. W związku z tym, człowiek nigdy nie może być pewny ile tak naprawdę zyska.

 • Jak otworzyć rachunek oszczędnościowy?

  Z reguły możliwości otwarcia konta oszczędnościowego są trzy, są to:

  • osobista wizyta w oddziale bankowym;

  • online;

  • telefonicznie.

  Wybór sposobu w jaki zostanie założone konto oszczędnościowe zależny jest od człowieka. Jeden woli zrobić to przez telefon, inny przez Internet, a jeszcze inny woli osobiście zrobić to przez bezpośredni kontakt z pracownikiem banku. Pamiętać jednak należy, że z reguły internetowe otworzenie rachunku oszczędnościowego jest możliwe nie tylko w instytucji, w której już posiadamy jakąś usługę. Dlatego wybór jest praktycznie nieograniczony.

 • Dodatkowe informacje

  Zaletą może okazać się również wybór waluty, w której chce się prowadzić konto oszczędnościowe. Oprócz podstawowych walut zagranicznych tj. dolar amerykański, euro, frank szwajcarski, funt brytyjski, istnieje również możliwość oszczędzania w koronach szwedzkich czy rosyjskich rublach. Wszystko to zgodnie z upodobaniami klienta. Ważne jest również to, że można dokonywać przewalutowywania, jednak w takim przypadku warto zwrócić uwagę na to czy będzie konieczne ponoszenie dodatkowych kosztów w związku z tym.

 • Podsumowanie
  • Głównym przeznaczeniem kont oszczędnościowym jest pomnożenie posiadanych oszczędności przez klienta, jednak istnieje również możliwość wpłacania i wypłacania z konta środków pieniężnych w każdej chwili oraz korzystanie z innych produktów oferowanych przez konkretny bank.

  • Od każdej kwoty, która zostanie wpłacona na konto oszczędnościowe naliczane są odsetki, więc nie ważne ile się wpłaci, to osiągnie się jakiś zysk, mniejszy bądź większy.

  • W każdej chwili kontrahent ma dostęp do swoich środków ulokowanych na rachunku oszczędnościowym, może dokonywać wpłat oraz wypłat bez jakiejkolwiek straty uzyskanych do tego czasu środków z określonego oprocentowania.

  • Ważnym aspektem jest fakt, iż zawierana umowa jest na czas nieokreślony, więc w każdej chwili można zabrać swoje oszczędności bez ponoszenia dodatkowych konsekwencji.

  • Konto oszczędnościowe prowadzone może być w wielu walutach.

  • Rachunek oszczędnościowy można otworzyć poprzez internetowy wniosek online, Infolinię bądź bezpośrednią wizytę w oddziale bankowym.